Mieszkanie developreskie

 

 

Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera

 

 

Odbiór mieszkania od dewelopera dla wielu klientów może być niezwykle stresującym i emocjonującym momentem – otrzymują bowiem swój lokal na własność. Mimo emocji i stresu należy jednak pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii.

1. Metraż pomieszczeń
Po pierwsze należy dokładnie przemierzyć mieszkanie i sprawdzić, czy wymiary pomieszczeń są zgodne z tymi podanymi w planach. Trzeba jednak pamiętać, że deweloper zazwyczaj zastrzega sobie granicę błędu. Wszelkie wyjścia poza tę granicę mogą stać się podstawą negocjacji ceny, a nawet odstąpienia od umowy. Poza metrażem powinno się sprawdzić również wysokość pomieszczeń oraz wielkość otworów na okna i drzwi.

2. Precyzja wykonania
Następnie należy sprawdzić jakość wykonania mieszkania – czy ściany i podłogi są proste, równo pokryte tynkiem i prostopadłe względem siebie. Dobrze jest zabrać ze sobą odpowiednie sprzęty, by móc to na miejscu precyzyjnie określić. Proste ściany są podstawą nowego mieszkania, dzięki nim możemy odpowiednio ustawić meble i łatwo wykończyć mieszkanie. Zaś proste podłogi są kluczową kwestią w momencie kładzenia płytek, czy paneli. Każdą krzywiznę trzeba będzie niwelować dodatkową warstwą kleju lub pianki, co stanowić będzie nieprzewidziany koszt dodatkowy. Jeśli kąty między ścianami i podłogą okażą się nierówne, dużym problemem stanie się montaż listw przypodłogowych. Sprawdzając wykonanie podłóg, powinno się również odwiedzić balkon w celu sprawdzenia, czy zachowano odpowiedni spad, tak by woda nie zalewała mieszkania.

3. Jakość materiałów
Na odbiór mieszkania warto jest zabrać ze sobą umowę, by porównać, czy materiały użyte do wykończenia lokalu, zgadzają się z tymi ujętymi w umowie. Niestety często zdarza się tak, że deweloper mimo obietnic, wykańcza mieszkanie najtańszym kosztem, używając produktów wątpliwej jakości, by jak najwięcej zarobić.

4. Instalacje
Odbierając mieszkanie, trzeba też dobrze sprawdzić, czy działają wszystkie systemy instalacyjne ujęte w umowie. Po pierwsze należałoby sprawdzić instalację elektryczną i dowiedzieć się, czy we wszystkich gniazdkach jest prąd i czy wszędzie świeci światło. Tak samo sprawdzić trzeba instalację wodno-kanalizacyjną. Ciśnienie wody, odpowiednie podłączenie rur i ich szczelność jest kwestią kluczową. Niektórzy deweloperzy oferują montaż dodatkowych systemów, takich jak na przykład klimatyzacja, czy ogrzewanie podłogowe. Wszystkie należy sprawdzić i ocenić ich działanie.

5. Okna i drzwi
Najważniejszą kwestią związaną z oknami i drzwiami jest ich szczelność i jakość montażu. Jeśli okna nie będą szczelne, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami ogrzewania mieszkania. Poza tym trzeba sprawdzić, czy prawidłowo się otwierają, czy nie haczą o wnęki i czy szyby nie są porysowane. To samo dotyczy drzwi, powinny się łatwo otwierać i zamykać, nie trąc o podłogę. W tym miejscu należy zwrócić uwagę również na parapety, czy wykonano je z materiału, który wcześniej został wybrany i wpisany w umowę.